Początkiem listopada zorganizowaliśmy wyjazd studyjny, poświęcony zagadnieniom związanym z transformacją Duńskich systemów ciepłowniczych. Wyjazd możliwy był dzięki rozwijającej się współpracy między Krajową Izbą Energetyki i Ciepłownictwa (KITEiC) a Danish Board of District Heating (DBDH). Duńczycy bardzo ciepło i serdecznie przyjęli Naszą grupę, zaprezentowali nam kilka ciekawych rozwiązań technologicznych, a także bardzo szczegółowo omówili cele i postęp procesu transformacji ciepłownictwa w Danii.
W czasie spotkań prowadziliśmy techniczne i szczere rozmowy poświęcone zgłębianiu i poszerzaniu wiedzy na temat przebiegu procesu transformacji i jego efektów. W szczególności nasza uwaga skierowana była na kluczowe cele przeprowadzenia transformacji, jej skutki i ograniczenia. Rozmawialiśmy również na temat wskaźników sukcesu, źródeł i możliwości finansowania, oraz niezwykle ważnej roli odbiorców w całym procesie. Nie zabrakło rozmów dotyczących legislacji oraz regulatora. Nasi partnerzy z DBDH podzielili się z nami doświadczeniami oraz wiedzą na co warto zwrócić uwagę przy realizacjach, dobrymi praktykami oraz tym co w czasie realizacji nie przebiegło zgodnie z ich założeniami i jakie działania to wywołało.
Zwiedziliśmy również kilka działających instalacji wspierających i wykorzystywanych w procesie transformacji duńskiego systemu ciepłowniczego. Były to m.in. instalacje: biomasowe, solarne, pomp ciepła na ściekach oczyszczonych oraz termicznego przekształcania odpadów. Jedna z ciekawszych wizyt odbyła się do Hillerød. Tamtejsze przedsiębiorstwo ciepłownicze na ten moment zaopatruje w ciepło sieciowe tylko 75% gminy Hillerød, co jak na warunki systemów ciepłowniczych w Danii jest raczej słabym wynikiem, gdyż większość systemów ciepłowniczych zaopatruje w ciepło przynajmniej 90% mieszkańców w obrębie swojego oddziaływania. Duńskie miasta i miasteczka, które mieliśmy okazję odwiedzić to na dziś naprawdę imponujące place budowy kładące kilometry (!) sieci ciepłowniczych i podłączające tysiące klientów do swoich systemów.
Nasza wizyta wzbudziła zainteresowanie lokalnych mediów, które przeprowadziły wywiad z Prezesem KITEIC Michałem Rynkowskim na temat planów i koncepcji transformacji oraz dekarbonizacji przedsiębiorstwa ciepłowniczych w Polsce na najbliższe lata. Wyjazd pokazał nam, że nie mamy się czego wstydzić w sferze technologicznej. Rozmowy, obserwacje i wymiana doświadczeń Członków KITEIC z partnerami z DBDH, utwierdziły nas w tym, że w swoich działaniach związanych z transformacją systemów ciepłowniczych podążamy dobrą drogą. Drogą sukcesu.
Uczestnicy naszego wyjazdu to niesamowicie zdyscyplinowana grupa, która wyraziła pozytywne opinie powyjazdowe. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za czynny udział w naszym wyjeździe. Korzystając z okazji, w tym miejscu pragniemy poinformować, że KITEIC już pracuje nad kolejnym wyjazdem dla swoich partnerów i członków, który odbędzie się na wiosnę 2024 r. do Budapesztu.
Poniżej galeria zdjęć z wyjazdu.
Jeżeli macie Państwo jakiekolwiek pytania związane z działalnością KITEiC lub przynależnością do naszej organizacji, prosimy o kontakt.