Dzięki uprzejmości prezesa Przemysława Stasiaka oraz Burmistrza Koła – Krzysztofa Witkowskiego w dniu 26 maja podczas II kongresu KITEiC pn. ”Zmieniamy oblicze ciepłownictwa” wybraliśmy się wraz z uczestnikami do MZEC Koło – członka wspierającego KITEiC. Kolska ciepłownia jest jednym z przykładów udanych transformacji energetycznych w naszym kraju.
Długość sieci cieplnej magistralnej i rozdzielczej to 23,8 km
Jednostki wytwórcze MZEC Koło:
W związku z wykorzystywaniem kotła biomasowego udział energii odnawialnej w całkowitej produkcji wynosi ok. 20% rocznie.
Transformacja polegała głównie na wykorzystaniu biomasy oraz potencjału geotermalnego, istniejącego z uwagi na położenie geograficzne miejscowości. Szczególny nacisk zarządzający ciepłowni położyli jednak na instalację geotermalną. Odnawialne źródła energii jako szansa na tanie ciepło dla odbiorców, to cel jaki postawiła sobie kolska ciepłownia już w 1996 roku! To właśnie wtedy pojawiła się koncepcja budowy geotermii w Kole. Kilka lat później bo już w 2002 roku, spółka wraz z władzami miasta przystąpiła do działania. W tym czasie zabrakło dopełnienia wymogów formalnych konkursu, a finansowanie i koncepcja została zamrożona aż do 2017 roku. To właśnie wtedy pojawiło światełko w tunelu, aby kolski koncept geotermalny wszedł w życie.
Nie była to prosta droga!
Po pierwsze ocena warunków, kilkukrotne odwierty sprawdzające dostępność i głębokość wód termalnych oraz formalności. Po otrzymaniu zgód oraz finansowania. W 2020 roku, ostatecznie udało się pozyskać środki oraz otrzymać pożyczkę na brakującą kwotę. Panująca wtedy pandemia wydłużyła terminowość inwestycji. Zakończenie zaplanowane było na koniec I półrocza 2023. Prace przesunęły się o kilka miesięcy. Już w listopadzie bieżącego roku, nastąpi oficjalne uruchomienie GEOTERMII KOŁO.
Cały projekt opiewa na kwotę: 37 274 065, 26 zł
Dofinansowanie NFOŚiGW: 15 095 620, 86 zł
Pozostałe środki pokryte zostały ze środków własnych MZEC oraz pożyczki NFOŚiGW.
Mamy nadzieję, że po uruchomieniu kolskiej geotermii, będziemy mogli wybrać się również na wizytę studyjną, na której zobaczymy końcowy efekt wyczekiwanej przez wszystkich transformacji energetycznej! Co więcej gratulujemy Kolskiej Ciepłowni, oraz cieszymy się, że należą i wspierają KITEiC w szerzeniu koncepcji transformacyjnej w naszym kraju!
Poniżej mogą Państwo zobaczyć kluczowe etapy inwestycji:
Galeria zdjęć:
Jeżeli macie Państwo jakiekolwiek pytania związane z działalnością KITEiC lub przynależnością do naszej organizacji, prosimy o kontakt.